-
AI – kolejna rewolucja w programowaniu
Trwa już trzeci rok rewolucji AI. Oczywiście, modele AI rozwijano dużo dłużej, ale od około trzech lat są one bardziej mainstreamowe, bardziej dostępne i tańsze w stosunku do możliwości. I widać już ewidentnie ogromny wpływ tego na programowanie jako zajęcie, pracę, a także na całą branżę IT. Efekt jest taki, że coraz więcej kodu jest tworzone z użyciem modeli bezpośrednio lub z ich wsparciem. Na dniach szef Google’a pochwalił się, że 25% kodu u nich, czyli jedna czwarta, już jest robiona przez modele a chwilę potem Satya Nadela – szef Microsoft – podał podobną liczbę dla swojej firmy. A z drugiej strony mamy (głównie w mediach antyspołecznych) narzekania i jęki,…
-
Dlaczego media antyspołeczne są antyspołeczne?
W poprzednim artykule opisałem nieco mechanizm działania mediów antyspołecznych. Jednak ich szkodliwe działanie jest dużo, dużo głębsze – i niestety dużo potężniejsze. Żeby to dobrze opisać musimy się jednak cofnąć w czasie. I to solidnie bo do… początków człowieka czyli homo sapiens. Temat nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać, bo to kiedy nasi przodkowie pojawili się na Ziemi to kwestia zaskakująco dyskusyjna. Z jednej strony wykopaliska anatomicznie zgodne ze współczesnym człowiekiem sięgają aż 315 tysięcy lat wstecz. Z drugiej zaś inni uczeni argumentują, że choć były to być może istoty biologicznie (genetycznie) odpowiadające homo sapiens to jednak nie odpowiadały definicji od strony zachowań – a więc odpowiedniego poziomu…
-
W obronie szamanów AI
Ostatnio w sieciach antyspołecznych i nie tylko pojawia się sporo tekstów, w których różnej maści specjaliści od AI natrząsają się z innych specjalistów od AI. Schemat jest mniej więcej taki: ja się znam na X, 20 lat w tym siedzę, a tu jakieś gnojki co 2-3 lata temu się za AI zabrały i nie rozumieją X (zaawansowanej matematyki/neurologii/filozofii/wstaw-coś-jeszcze) mądrzą się, oferują jakieś kursy, warsztaty i do tego jeszcze na tym zarabiają. Jeden z takich krytyków nazwał takich ludzi “szamanami AI” co w jego przekonaniu miało być skuteczną obelgą. Druga popularna, równoległa linia krytyki, najczęściej też podawanej „z góry”, to że to wszystko przesada, bo AI przecież nie myśli, bo nie…
-
Media antyspołeczne w erze AI
Ostatnio w świecie mediów antyspołecznych podniosła się mała “burza”. Meta ogłosiła, że wprowadzi na Facebook i Instagram „sztuczne postaci” – profile generowane przez AI, z którymi użytkownicy będą mogli wchodzić w interakcje. Kiedy takie profile faktycznie pojawiły się pod koniec grudnia spotkały się z bardzo negatywną reakcją i podobno mają być wycofane. Ale ja osobiście uważam, że nie zostaną wycofane – zostaną po cichu zastąpione lepszymi wersjami, tworzącymi bardziej przekonywujące treści, których już nikt tak łatwo nie rozpozna. No bo przecież już teraz niezależni twórcy aplikacji “połączyli kropki” i stworzyli oprogramowanie, które samo tworzy treści dla mediów antyspołecznych. Pod moimi postami na LinkedIn już kilka razy pojawiły się pochodzące od…
-
„Talent density” czyli jak (nie) naśladować najlepszych
Z Doliny Krzemowej, tej Mekki współczesnego cyfrowego biznesu, czy w ogóle z Ameryki nieustannie spływają na świat nowe pojęcia i koncepcje zarządzania. Jednym z takich „objawień” stało się pojęcie „talent density” – czyli dosłownie „zagęszczenie talentu” w organizacji. Temat ten znalazł się na moim „radarze” za sprawą bardzo skądinąd ciekawego wywiadu z Dario Amodeim z Anthropic, jednego z najbardziej obiecujących startupów zajmujących się sztuczną inteligencją. Amodei wspomniał tam o tym, że po osiągnięciu około 1000 pracowników świadomie zwolnili tempo rekrutacji koncentrując się na zatrudnianiu wyłącznie wybitnych specjalistów aby zachować „zagęszczenie talentu”. Czym jednak właściwie jest owo „zagęszczenie talentu”? Według Amodeiego efektywność organizacji zależy nie tyle od łącznej liczby utalentowanych pracowników, co…
-
Trójkąt samoorganizacji
1 Wprowadzenie Idea samoorganizujących się zespołów stanowi ważną część współczesnych podejść do zarządzania, szczególnie pracą intelektualną w warunkach złożoności. Samoorganizacja zespołów jest fundamentem wszystkich metod Agile – najważniejszej innowacji w zarządzaniu w ostatnich 15 latach – i jest obecna jako ważny element również w innych nowych podejściach do zarządzania korporacyjnego (przykładem może tu być Holakracja). Samoorganizacja jest jednak wciąż często błędnie rozumiana jako coś anarchicznego, co po prostu „się wydarzy”, jeśli na to pozwolimy, a więc coś nie wymagającego uwagi ani zarządzania ze strony menedżerów. W rzeczywistości produktywna samoorganizacja w grupie, wspierająca cel, dla którego grupa została utworzona i pomagająca jej przekształcić się w zespół, to narzędzie zarządzania. Zatem, menedżerowie…
-
Dodatkowy morał z wiralowego zdjęcia Raptorów
Powyższe zdjęcie przedstawia kolejne generacje silnika rakietowego Raptor firmy SpaceX. Jest ostatnio szeroko kolportowane w sieciach antyspołecznych, najczęściej z komentarzem podkreślającym wartość i skuteczność „muskowego” podejścia do produktów: upraszczać, usuwać zbędne elementy itp. Autorzy wpisów zachęcają czytelników by pomyśleli o tym co i jak mogą w swoim produkcie uprościć, by przez to uczynić go lepszym. I oczywiście mają rację, ten obrazek jest świetną ilustracją tego właśnie, że rozwój produktu to niekoniecznie dodawanie kolejnych funkcjonalności, „dynksów” i guziczków. Niemniej mam wrażenie, że owi internetowi komentatorzy zapominają o jednym drobnym szczególe – o tym mianowicie co było przed Raptorem 1 – czyli można powiedzieć „na lewo od zdjęcia”. A było całkiem dużo. SpaceX powstał…
-
Co to jest Scrum?
Scrum – metoda dla zaangażowanych profesjonalistów by pracować wspólnie lepiej. To jest taka moja definicja tego czym Scrum jest – i czym był od samego zarania. “Rozbierzmy” tą definicję na części: Czy teraz już rozumiesz dlaczego przeciętny Scrum w przeciętnej firmie jest jaki jest? Czy już rozumiesz dlaczego “wielkie transformacje” skończyły się tak, jak się skończyły? No bo ilu jest zaangażowanych profesjonalistów – 10%? 15%? Może. Ale na to nic nie poradzisz. Możesz natomiast wybrać kim Ty chcesz być. I z kim chcesz pracować.
-
Weekendowe szkolenie – dlaczego nigdy tego nie robię
Rzuciła mi się ostatnio w oczy jakaś reklama, gdzie ktoś polecał szkolenie w weekend zachęcając uczestników m.in. takim stwierdzeniem: „nie bierz urlopu na szkolenie” i to zainspirowało mnie, żeby podzielić się moim podejściem do tego tematu. Ja szkoleń weekendowych nie robię od lat i podniosłem to do rangi zasady, której od lat nie łamię bez względu na to czym potencjalny klient to uzasadnia albo ile pieniędzy oferuje. Dlaczego?
-
Metodyka ZTNP
Wiele jest metod, metodyk i „frejmłorków” ale każdy z nich ma to do siebie, że w formie czystej, dobrze wprowadzonej spotykany jest relatywnie rzadko. Tak jak rzadko można zobaczyć projekt prowadzony naprawdę dobrze, według zasad sztuki opisanych w PM BOK tak i rzadko można zobaczyć produkt rozwijany naprawdę dobrze, z wykorzystaniem Scrum zastosowanego w sposób zgodny ze Scrum Guide. Dzieje się tak dlatego, że wszędzie dominuje zupełnie inna metodyka, metodyka najbardziej popularna i zarazem najstarsza, najbardziej trwała i powszechna.