Agile,  Zarządzanie

Co to jest Scrum?

Scrum – metoda dla zaangażowanych profesjonalistów by pracować wspólnie lepiej.

To jest taka moja definicja tego czym Scrum jest – i czym był od samego zarania. 

“Rozbierzmy” tą definicję na części:

  • metoda – pewien sposób działania, pewien zestaw zasad i praktyk, które strukturyzują proces pracy, nadają mu pewien powtarzalny rytm, dostarczając niezbędnej stabilności dzięki której łatwiej radzić sobie ze złożonością,
  • zaangażowanych – tak, to nie jest dla takich, którym się nie chce, którym nie zależy, którzy chcą minimalnym wysiłkiem przebujać się przez godziny pracy i mając to z głowy zająć się tym, co ich naprawdę interesuje (o ile mają coś takiego)
  • profesjonalistów – a więc ludzi, którzy “mają duże umiejętności w jakiejś dziedzinie i doskonale wykonują swoją pracę” (SJP PWN), zarazem ludzi, którzy mają pewne standardy, którzy nie zrobią nic byle jak i “na odwal się”,
  • wspólnie pracować – pojęcie “wspólnoty pracy” – Scrum jest i ma sens tam, gdzie jest konieczność ścisłej, stałej i codziennej współpracy osób mających różnorodne kompetencje i wiedzę, gdzie nie ma miejsca na “przekazywanie sobie pałeczki”, gdzie niczym w zgranej drużynie piłki nożnej wszyscy grają do jednej bramki, a nie robią “swoje” a na resztę mają… no wiecie, co. 
  • lepiej – tak, to dla tych, którzy chcą pracować lepiej, którzy zawsze szukają nowej wiedzy, nowych umiejętności – bo im zależy, bo są zaangażowani, bo im zależy, bo są profesjonalistami a jako tacy poszukują drogi do doskonałości w tym co robią.

Czy teraz już rozumiesz dlaczego przeciętny Scrum w przeciętnej firmie jest jaki jest? Czy już rozumiesz dlaczego “wielkie transformacje” skończyły się tak, jak się skończyły? No bo ilu jest zaangażowanych profesjonalistów – 10%? 15%? Może.

Ale na to nic nie poradzisz. Możesz natomiast wybrać kim Ty chcesz być. I z kim chcesz pracować.

Komentowanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *