Andy Brandt : Mój polski blog

Czemu pracuję z korpo?

Ostatnio kolega Agile Coach zapytał mnie czemu przy moim sceptycyzmie wobec koncepcji „transformacji Agile” w korporacjach wciąż szkolę i doradzam w tychże korporacjach.

Robię tak czterech powodów:

Wciąż uważam, że nie da się przerobić korpo na „zwinną firmę” (co wielu wciąż obiecuje) metodą transformowania (a więc przekształcania) istniejących struktur i procesów. Da się w ten sposób uzyskać pewne usprawnienia (i to jest coś warte), ale nie stworzyć nową formę organizacji, nową jej wersję. By tego dokonać trzeba ją zbudować od zera – albo jako startup albo jako „nowotwór” obok firmy-matki, który ją w końcu „zje” (to np. poleca John Kotter). W każdy przypadku – czy to by uzyskać pewne usprawnienia czy to by zbudować coś nowego – pomocna jest wiedza. Tej wiedzy dostarczam jak umiem najlepiej.

Tak na marginesie „Agile” jest w ogóle za małym konceptem, żeby na nim zbudować nowe organizacje. Za małym, bo skoncentrowanym na oprogramowaniu – a przynajmniej produktach – a tu trzeba objąć więcej i pochylić się głównie nad organizacją jako taką a nie tylko niektórymi procesami, samą organizację poddać empirycznej ewolucji. Do tego zmierza Holakracja i inne podobne podejścia. Być może to byłoby w stanie zmienić istniejące organizacje od środka. Ale to temat na kolejny post/artykuł.2 odpowiedzi na “Czemu pracuję z korpo?”

  1. Pawel Jurdeczka pisze:

    Hej Andy, chętnie przeczytałbym Twój wpis np. o holokracji. Jako jedną z referencji polecam doświadczenia Ruben Timmermana https://www.youtube.com/watch?v=WNG5vQ0RG-s, który opowiada jak zrobili to u siebie w start-upie.

    • andy pisze:

      Akurat lubię Holakrację, jestem Certified Holacracy Practitioner, widziałem działającą w/g niej organizację więc na pewno coś o niej napiszę. Mój główny problem to czy podejście to jest aby zgodne z naszym kontekstem kulturowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj: rss | email | twitter